I slutet av uträkningen av överlåtelsevinsten i punkten Bilagor ska du välja knappen Lägg till en fil och som bilagetyp Bilaga som gäller kryptotillgångar.
Som bilaga ska du spara en uträkning med en specifikation av överlåtelsevinsterna och överlåtelseförlusterna av försäljningen av kryptotillgångar.
- Räkna vinsten eller förlusten separat för varje försäljningstransaktion under skatteåret, alltså alltid då du har växlat kryptotillgångar till en annan kryptotillgång eller använt dem till inköp.
- Om de kryptotillgångar som du har sålt har skaffats i flera poster, ska du räkna ut den realiserade värdestegringen eller värdeminskningen separat för varje post.
- Du kan använda Skatteförvaltningens FIFO-räknare till detta. Spara filen i pdf-format eftersom det inte går att lägga till bifogade filer i Excel-format i MinSkatt.
Observera att om du har haft både vinstbringande och förlustbringande överlåtelser, ska du fylla i två separata uträkningar av överlåtelsevinsterna i inmatningsfälten i MinSkatt – en av de vinstbringande försäljningarna och en annan av de förlustbringande försäljningarna. Då kan förlusterna dras av från vinsterna i rätt ordning. Du ska alltså från din uträkning plocka ut de vinstbringande och förlustbringande försäljningarna separat.
Välj till sist OK för att spara uppgifterna.