Det går inte att logga in i MinSkatt torsdagen den 29 januari från och med kl. 16.00. På grund av ett serviceavbrott stängs tjänsten helt kl. 17.00 och då loggas du ut automatiskt. Om du inte får allt färdigt i tid kan du spara uppgifterna som halvfärdiga. Du kommer in i MinSkatt igen kl. 21.00.
Så här registrerar du din vistelse i Finland
Om du stannar i Finland längre än ett år reder Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata ut förutsättningarna för hemkommun och avgör om det även ska antecknas en hemkommun för dig i befolkningsdatasystemet.
Om du är medborgare i ett EU-land, Liechtenstein eller Schweiz och stannar i över tre månader i Finland, ska du även registrera din uppehållsrätt, dvs. lämna en anmälan om vistelsen i Finland. Uppehållsrätten registreras i webbtjänsten Enter Finland eller på något av Migrationsverkets serviceställen. Nordiska medborgare ska emellertid registrera sig hos Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata, men endast om de stannar över sex månader i Finland. Registreringen sker på basis av ett internordiskt flyttningsbetyg.