Tjänsten Katso stängs helt den 31 augusti 2021 – ta i bruk Suomi.fi-fullmakter
Nyhet, 23.8.2021Användningen av tjänsten Katso upphör i MinSkatt och i Skatteförvaltningens andra e-tjänster 31.8.2021.
Från och med ingången av september fungerar inte längre Katso-koden och Katso-auktoriseringarna i någon av statsförvaltningens e-tjänster. I fortsättningen behöver du Suomi.fi-fullmakter när du sköter ärenden på ett annat företags eller en annan organisations vägnar.
− Skatteförvaltningen beslutade att ge användarna av Katso förlängd tidsfrist för övergången. Tidsfristen förlängdes eftersom övergången till Suomi.fi-fullmakter vid årsskiftet var långsammare än väntat. Den sista övergångsperioden går ut nu i slutet av augusti, berättar överinspektör Juha Kartano från Skatteförvaltningen.
Logga in med nätbankskoder, mobilcertifikat eller certifikatkort
Logga in i MinSkatt och i andra e-tjänster med personliga nätbankskoder, mobilcertifikat eller certifikatkort. Utländska aktörer loggar in med applikationen Finnish Authenticator.
Försäkra dig om att inloggningen lyckas även i fortsättningen. Så här loggar du in i MinSkatt och i andra e-tjänster
Ta vid behov i bruk Suomi.fi-fullmakter
Du behöver Suomi.fi-fullmakter när du sköter ärenden på ett annat företags eller en annan organisations vägnar. Fullmakter som beviljats i tjänsten Katso ändras inte automatiskt till Suomi.fi-fullmakter.
Så här ger du en Suomi.fi-fullmakt för att sköta skatteärenden
Läs mer:
- Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata och Skatteförvaltningen: Tjänsten Katso stängs helt den 31 augusti 2021 – om du sköter ärenden för en förenings, ett företags eller annan organisations räkning, ta i bruk Suomi.fi-fullmakter
- Användningen av tjänsten Katso upphör även i inkomstregistret