Kontrollera läget för anmälan och betalning om du har gjort ändringar i din inkomstregisteranmälan för januari
Nyhet, 28.2.2019Om du har gjort ändringar i din inkomstregisteranmälan för januari, ska du kontrollera att de uppgifter du anmält och betalningarna syns i MinSkatt. Du ser läget också på sammandraget för februari.
Om du har kompletterat din inkomstregisteranmälan för januari och betalat arbetsgivarprestationer 12.2, ska du kontrollera i MinSkatt att din ändringsanmälan och den tillhörande inbetalningen motsvarar varandra.
Observera att om anmälan och inbetalningen inte motsvarar varandra, kan inbetalningen redan ha återbetalats eller använts till att betala andra skatter senast 28.2.2019. Om det inte finns andra obetalda skatter eller ett betalningsarrangemang, lämnas inbetalningen kvar för att användas till kommande skatter på eget initiativ.
Den återbäringstidpunkt du valt inverkar på återbetalningen
Om du har valt ”efter nästa allmänna förfallodag” som återbäringstidpunkt för betalningar på eget initiativ och återbäringar, har din inbetalning återbetalats till dig 12.2. Därför blir du tvungen att betala den på nytt efter att du lämnat de anmälningar som uteblivit.
Om du inte vill att dina inbetalningar framöver ska återbetalas till dig innan anmälan har kommit fram, ska du välja ”genast” eller ”återbäringen används senare” som återbäringstidpunkt i MinSkatt. Då används din inbetalning så snart anmälan kommit fram.
Om du har valt ”genast” eller ”återbäringen används senare” som återbäringstidpunkt i MinSkatt, används din inbetalning 28.2 också till betalning av andra förfallna skatter.
Om du har lämnat din inkomstregisteranmälan på en pappersblankett, överförs uppgifterna i anmälan normalt inom några vardagar från inkomstregistret till Skatteförvaltningen. För närvarande är behandlingen av pappersanmälningar överbelastad hos inkomstregistret, så behandlingen kan ta betydligt längre än normalt. Det innebär att din pappersanmälan inte nödvändigtvis har hunnit behandlas innan förfallodagen för betalningen, alltså den 12 dagen i månaden. Om du kompletterar din anmälan och har valt ”efter nästa allmänna förfallodag” som återbäringstidpunkt, återbetalas din inbetalning på förfallodagen.
Arbetsgivarprestationer som betalats för sent medför dröjsmålsränta
Arbetsgivarprestationer som betalats för sent medför dröjsmålsränta. Du ska betala dröjsmålsräntan samtidigt som du betalar arbetsgivarprestationerna. Du kan räkna ut beloppet av dröjsmålsränta i MinSkatt eller med ränteräknaren (skatt.fi/ränteräknare).
En utebliven anmälan inverkar på utbetalningen av återbäring av negativ moms
Om ingen inkomstregisteranmälan har lämnats, kan återbäring av negativ moms inte betalas ut.