Falska meddelanden har skickats ut i Skatteförvaltningens namn. Läs mer om falska meddelanden.

Övriga avdragbara kostnader som inte tagits upp i bokföringen

Ange i denna punkt alla sådana kostnader i näringsverksamheten som får dras av i beskattningen men som inte ingår i resultaträkningen för denna räkenskapsperiod. Sådana är exempelvis

  • kostnader för användningen av privatbostad i näringsverksamheten eller avdrag för arbetsrum
  • temporärt och kombinerat avdrag för forsknings- och utvecklingsverksamhet.

Så här deklarerar du i MinSkatt

Ange kostnaderna som du drar av för användningen av privatbostad i näringsverksamheten eller avdrag för arbetsrum genom att öppna specifikationen. Välj Faktiska kostnader eller Avdrag för arbetsrum. Svara på frågorna. Observera att MinSkatt visar automatiskt avdraget för arbetsrum på basis av dina svar.

Om du yrkar på temporärt tilläggsavdrag för forsknings- och utvecklingsverksamhet, öppna blankett 67A i MinSkatt.

Om du yrkar på kombinerat avdrag för forsknings- och utvecklingsverksamhet, öppna blankett 67Y i MinSkatt. 

MinSkatt beräknar beloppet för dig.

Så här deklarerar du på en pappersblankett

Om du inte har dragit av kostnaderna i resultaträkningen ska du ange dem i del 2.3 under Avdragbara kostnader som inte tagits upp i bokföringen. Ange antingen avdrag för arbetsrum eller näringsverksamhetens andel av de faktiska kostnaderna för användningen av din egen bostad.

Om du har bokfört kostnaderna, ange dem i del 2.3 under Övriga avdragbara kostnader.

Utred dessutom kostnaderna i del 8 Redogörelse för användningen av en privatbostad i näringsverksamheten.

Deklarera tilläggsavdrag för forsknings- och utvecklingsverksamhet: blankett 67A eller blankett 67Y.

Räkna ut och ange det sammanlagda beloppet av samtliga avdragbara kostnader som inte tagits upp i bokföringen i punkten Övriga avdragbara kostnader som inte tagits upp i bokföringen.

Läs mer:


Sidan har senast uppdaterats 6.8.2025