Verohallinnon nimissä on lähetetty huijausviestejä. Lue lisää huijauksista.

FATCA, CRS ja DAC2

AJANKOHTAISTA

  • FATCA- ja CRS/DAC2-vuosi-ilmoitusten sisältö ja korjaaminen

    Vuodelta 2025 annettua vuosi-ilmoitusta voi korjata 31.7.2026 mennessä antamalla nk. korvaavan vuosi-ilmoituksen. Jos aiemmin ilmoitetuissa tiedoissa on virheitä tai puutteita, tiedot on korjattava korvaavalla vuosi-ilmoituksella. 

    Lue lisää:

  • CRS/DAC2-lakimuutos

    CRS/DAC2:ta koskeva lakimuutos on tullut voimaan vuoden 2026 alusta ja se on voimaanpantu nk. CRS/DAC2-lailla (1042/2025). Verohallinto on julkaissut CRS/DAC2-lakimuutokseen liittyvän usein kysytyn kysymyksen ”Mistä CRS/DAC2-lakimuutoksessa on kyse ja mitkä ovat sen oleellisimmat muutokset?”. UKK:n voit lukea Usein kysyttyä -sivulta. Päivitetty CRS/DAC2-syventävä ohje julkaistaan myöhemmin.

Huomio alkaa.

Uutiskirje

Finanssialan uutiskirjeestä saat tietoa ajankohtaisista FATCA, CRS ja DAC2 -vuosi-ilmoituksiin liittyvistä asioista sekä muista finanssialan toimijoita koskevista verotusasioista ja lakimuutoksista. Uutiskirje julkaistaan suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.

Huomio päättyy


Sivu on viimeksi päivitetty 4.6.2026