Ulkomaisen vuokratyövoiman käyttäminen
Kun Suomessa tai suomalaisella vesi- tai ilma-aluksella käytetään ulkomailta tulevia vuokratyöntekijöitä, työn teettäjällä voi olla velvollisuus antaa ilmoitus ulkomaisen vuokratyön käytöstä sekä periä lähdevero maksetusta työkorvauksesta.
Työn teettäjän on annettava ilmoitus ulkomaisen vuokratyön käytöstä
Työn teettäjällä on ilmoitusvelvollisuus ulkomaisen vuokratyön käytöstä silloin, kun teettäjä on suomalainen yritys, suomalainen luonnollinen henkilö tai sellainen ulkomainen yritys, jolla on kiinteä toimipaikka tai tosiasiallinen johtopaikka Suomessa. Työn teettäjän tulee antaa ilmoitus jokaisesta ulkomaisesta yrityksestä, jolta se on vuokrannut vuokratyöntekijöitä.
Kun työ on tehty Suomessa, ulkomaisen vuokratyön käytöstä on annettava ilmoitus, jos Suomen ja työntekijän asuinvaltion välisessä verosopimuksessa on määräys, jonka mukaan vuokratyöntekijän palkkaa voidaan verottaa Suomessa ensimmäisestä työskentelypäivästä alkaen. Ilmoitus on annettava myös silloin, kun Suomella ei ole verosopimusta vuokratyöntekijän asuinvaltion kanssa.
Maat, joista tulevan vuokratyöntekijän palkka voidaan verosopimuksen mukaan verottaa Suomessa:
Viro, Latvia, Liettua, Ruotsi, Norja, Tanska, Saksa, Islanti, Moldova, Georgia, Valko-Venäjä, Mansaari, Guernsey, Bermuda, Jersey, Puola, Kazakstan, Caymansaaret, Turkki, Kypros, Tadžikistan, Turkmenistan, Albania ja Espanja.
Vuoden 2026 alusta lähtien Suomessa olevan työn teettäjän on annettava ilmoitus ulkomaisen vuokratyön käytöstä myös silloin, kun sen vuokraama ulkomainen työntekijä työskentelee suomalaisella vesi- tai ilma-aluksella. Ilmoitusta ei kuitenkaan tarvitse antaa, jos verosopimus estää Suomea verottamasta työntekijän palkkaa.
Työn teettäjän ilmoitus ulkomaisen vuokratyön käytöstä annetaan silloin, kun vuokratyöntekijä on tehnyt työtä suomalaisella vesi- tai ilma-aluksella 1.1.2026 jälkeen riippumatta siitä, milloin työ on aloitettu. Työn teettäjän ilmoitus 1.1.2026 jälkeen tehdystä työstä annetaan siis myös siinä tilanteessa, että työ on aloitettu jo esimerkiksi vuoden 2025 puolella tai aikaisemmin.
Verotusoikeus ja ilmoitusvelvollisuus määräytyvät siis työntekijän asuinvaltion mukaan. Vuokratyövoimaa tarjoavan yrityksen kotimaalla ei ole vaikutusta asiaan.
Työn teettäjän ilmoituksen voi antaa OmaVerossa.
Työn teettäjän ilmoituksen voi antaa myös lomakkeella 6146 (Vuokratyön teettäjän ilmoitus ulkomaisen vuokratyön käytöstä). Ilmoitus on annettava viimeistään seuraavan kalenterikuukauden aikana siitä päivästä, jona ensimmäinen ulkomainen vuokratyöntekijä on aloittanut työskentelyn. Sopimuksen tai työskentelyn kesto ei vaikuta tiedonantovelvollisuuteen.
Vuokratyön teettäjän ilmoitus ulkomaisen vuokratyön käytöstä (6146)
Jos annetut tiedot muuttuvat (esimerkiksi yhteystiedot vaihtuvat tai toiminta loppuu), tieto muutoksesta pitää ilmoittaa OmaVerossa tai lomakkeella (6146). Ilmoitus muutoksista on annettava seuraavan kalenterikuukauden loppuun mennessä. Tilapäisestä katkosta toiminnassa ei kuitenkaan tarvitse ilmoittaa. Toiminnan katsotaan loppuneen kokonaan, jos työn teettäjällä ei ole ollut palveluksessa yrityksen työntekijöitä viimeisten 6 kuukauden aikana.
Jos työn teettäjä ei anna ilmoitusta tai antaa ilmoituksen myöhässä, laiminlyönnistä voi olla seurauksena enintään 15 000 euron laiminlyöntimaksu.
Työn teettäjän velvollisuus periä lähdevero
Työn teettäjän on perittävä lähdevero Suomessa tehdystä työstä maksetusta työkorvauksesta, jonka työn teettäjä maksaa ulkomaiselle yritykselle vuokratyövoiman käytöstä. Lähdevero on 13 %, jos ulkomainen yritys on osakeyhtiö, muu yhteisö tai yhtymä. Jos kyseessä on elinkeinonharjoittaja, lähdevero on 35 %. Veroa ei tarvitse periä, jos ulkomainen yritys tai elinkeinonharjoittaja on ennakkoperintärekisterissä tai esittää joko 0 %:n lähdeverokortin tai muun selvityksen, joka estää veron perimisen.
Muu selvitys ei kuitenkaan riitä, jos työkorvausta maksetaan mistä tahansa rakennustyöstä, asennus- tai kokoonpanotyöstä, kuljetustyöstä, siivous-, hoiva- tai hoitotyöstä, tai näille aloille vuokratusta työvoimasta. Näissä tapauksissa työn teettäjä voi jättää veron perimättä vain, jos korvauksen saaja on merkitty ennakkoperintärekisteriin tai esittää lähdeverokortin, jonka veroprosentti on 0 %.
Verotukseen liittyvien velvollisuuksien lisäksi työn teettäjällä voi olla myös muita velvoitteita. Lue muista velvoitteista Työsuojeluhallinnon sivuilta.
Huomio alkaa.
Syventävät vero-ohjeet
Ulkomaiset vuokratyöntekijät ja Suomen verotus
Työkorvauksen maksaminen rajoitetusti verovelvolliselle ulkomaiselle yritykselle
Huomio päättyy
Avainsanat: