Kun kirjaudut OmaVeroon, saat veropostisi jatkossa vain sähköisesti. Lue lisää muutoksesta.
Tee varainsiirtoveroilmoitus ensisijaisesti OmaVerossa. Jos et voi asioida OmaVerossa, voit antaa tiedot paperilomakkeella tai valtuuttaa toisen asioimaan puolestasi.
Jos ostajia on useita, ilmoita vain oma osuutesi hankitusta omaisuudesta. Jokaisen ostajan on tehtävä oma varainsiirtoveroilmoituksensa. Samalla ilmoituksella ei voi ilmoittaa muiden ostajien, esimerkiksi puolison tietoja.
Valitse asiointitapa
Paperilomaketta voivat käyttää henkilöasiakkaat, avoimet yhtiöt ja kommandiittiyhtiöt sekä huutokaupanpitäjä, joka on perinyt ostajalta varainsiirtoveron.
Lataa lomake
Huomio osio alkaa
Sähköinen valtuus
Suomi.fi-valtuuden avulla voi hoitaa toisen henkilön veroasioita sähköisesti, puhelimessa ja asiakaspalvelupisteissä.
Huomio osio päättyy
Huomio osio alkaa
Paperinen valtakirja
Valtakirjalla henkilöasiakas voi valtuuttaa toisen henkilön hoitamaan veroasioitaan puhelimessa tai asiakaspalvelupisteissä sekä ilmoittamaan tietoja paperilomakkeella. Valtakirjalla ei voi asioida OmaVerossa.
Valtakirja henkilöasiakkaan veroasioiden hoitamista varten (3818)
Huomio osio päättyy
Huomio osio alkaa
Milloin et tarvitse valtuutusta?
Et tarvitse valtuutta esimerkiksi seuraavissa tilanteissa.
Hoidat alaikäisen lapsesi asioita
Voit hoitaa alaikäisen lapsesi veroasioita OmaVerossa ilman Suomi.fi-valtuutta. Kirjaudu OmaVeroon ja valitse ”Asioi toisen henkilön puolesta”.
Lue lisää lapsen puolesta asioinnista Suomi.fi:stä.
Edunvalvontaan perustuva asiointi
Et tarvitse Suomi.fi-valtuutta, jos edunvalvontavaltuutus on vahvistettu tai sinut on rekisteröity yksityiseksi edunvalvojaksi. Kirjaudu OmaVeroon ja valitse ”Asioi toisen henkilön puolesta”.
Lue lisää Näin valtuutat -sivulta kohdasta ”Olet edunvalvontavaltuutettu tai yksityinen edunvalvoja”.
Huomaa: Jos olet yleinen edunvalvoja, voit asioida ainoastaan paperilomakkeilla.
Huomio osio päättyy
Kiinteistönvälittäjä ja arvopaperikauppias antavat eri ilmoituksen
Avainsanat:
Verohallinto voi käyttää asiasi ratkaisemisessa automaattista päätöksentekoa. Tämä tarkoittaa sitä, että päätös asiastasi voidaan tehdä osittain tai kokonaan automaattisesti. Lue lisää automaattisesta päätöksenteosta Verohallinnossa