MinSkatt har driftsavbrott från lördagen den 16 maj kl. 6.30 till måndagen den 18 maj kl. 8.00 på grund av en systemuppdatering. Sköt dina skatteärenden före avbrottet.
EMCS överförs till MinSkatt – ändringen gäller företag som flyttar punktskattepliktiga produkter inom EU
Nyhet, 30.1.2023EMCS (Excise Movement and Control System) är ett elektroniskt system för utbyte av data mellan EU-länder. EMCS används för att anmäla och övervaka flyttningar av punktskattepliktiga produkter, det vill säga alkohol, alkoholdrycker, tobak och flytande energiprodukter, mellan EU-länder. EMCS används exempelvis av importörer av alkohol och tobak, upprätthållare av skatteupplag samt företag som tillverkar, raffinerar och importerar flytande bränslen.
EMCS överförs till MinSkatt den 13 februari 2023. I och med förnyelsen ska företagen anmäla alla flyttningar av punktskattepliktiga produkter i MinSkatt eller via gränssnittet API. Samtidigt utvidgas EMCS så att anmälningsskyldigheten för företag också gäller de produkter på vilka punktskatten redan betalats i avgångslandet. Som namn på systemet används förkortningen EMCS (Excise Movement and Control System – systemet för flyttning och kontroll av punktskattepliktiga produkter). Transporter av produkter inom Finland behöver inte anmälas i EMCS.