Verohallinnon nimissä on lähetetty huijausviestejä. Lue lisää huijauksista.

Ajankohtaista suurten konsernien vähimmäisverotuksessa: ilmoitusten antaminen OmaVerossa ja muutoksia lainsäädäntöön

Uutinen, 30.1.2026

Suurten konsernien vähimmäisverolla pyritään varmistamaan vähimmäisverotason mukainen verotus ympäri maailman. Vähimmäisvero koskee kansainvälisiä konserneja, joiden konsernitilinpäätöksen mukaiset vuotuiset tuotot ylittävät 750 miljoonaa euroa vähintään kahtena neljästä tilikautta välittömästi edeltävästä tilikaudesta. EU-alueella säännöt koskevat myös kotimaassaan tuottokynnyksen ylittäviä konserneja.

Ensimmäisten vähimmäisveroon liittyvien ilmoitusten määräaika on tämän vuoden kesäkuussa ja ilmoittaminen on mahdollista OmaVerossa 30.1.2026 alkaen. Virka-apudirektiivin muutos (DAC9) on pantu täytäntöön Suomessa. Muutos mahdollistaa täydennysverotietoihin liittyvän automaattisen tietojenvaihdon EU:ssa. Lisäksi lainsäädäntöön on tulossa muutoksia, jotka mahdollistaisivat ennakkoratkaisut ja yhtenäistäisivät sääntelyä.

Suurten konsernien vähimmäisveroon liittyviä ilmoituksia voi antaa OmaVerossa 30.1.2026 alkaen

Vähimmäisveroon liittyy kolme erillistä ilmoitusta, jotka konserniyksiköiden tulee antaa sähköisesti OmaVerossa: täydennysveron tietoilmoitus (GIR), ilmoitus täydennysveron tietoilmoituksen antajasta (notifikaatio) ja täydennysveroilmoitus. Ilmoituksia voi antaa 30.1.2026 alkaen.

Täydennysveron tietoilmoituksen (GIR) tietosisältö perustuu OECD:n standardiin ja ilmoitus annetaan sähköisesti xml-tiedostolatauksena OmaVerossa. Notifikaatio ja täydennysveroilmoitus annetaan täyttämällä tiedot OmaVerossa.

Vähimmäisveroon liittyvät ilmoitukset on annettava 15 kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä. Ensimmäisen kerran ilmoitettaessa ilmoitusaika on kuitenkin 18 kuukautta. Ilmoitusten ensimmäinen määräpäivä on 30.6.2026.

EU:n direktiivimuutos laajentaa automaattista tietojenvaihtoa

Eduskunta on hyväksynyt lakimuutoksen, jolla pannaan täytäntöön virka-apudirektiivin muutos. Muutoksen myötä kansainvälisten konsernien ei tarvitse raportoida vähimmäisverotukseen liittyviä tietoja jokaisessa EU-maassa erikseen. 

Taustalla on EU:n direktiivimuutos, joka laajentaa jäsenvaltioiden välistä automaattista tietojenvaihtoa myös vähimmäisverotusta koskeviin tietoihin. Muutoksen myötä konsernien ilmoitusvelvollisuus kevenee ja yksinkertaistuu. Tarvittavat tiedot voidaan antaa keskitetysti konsernin emoyhtiön tai nimetyn ilmoittavan yksikön kautta, mikä vähentää hallinnollista työtä.

Muutos vähimmäisverolakiin mahdollistaisi ennakkoratkaisut

Hallitus on esittänyt muutoksia lakiin suurten konsernien vähimmäisverosta. Ehdotettujen muutosten myötä kotimainen sääntely yhdenmukaistetaan vuosina 2024–2025 laaditun kansainvälisen ohjeistuksen kanssa. Lisäksi jatkossa yritysten olisi mahdollista hakea ennakkoratkaisua 1.1.2024 ja sen jälkeen alkaneisiin tilikausiin. Lakiin ehdotetaan lisättäväksi myös uusi veronkiertosäännös, joka estäisi järjestelyt, joiden tarkoituksena on kiertää vähimmäisveroa. Tätä säännöstä sovellettaisiin 1.1.2027 ja sen jälkeen alkaviin tilikausiin. Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian.

Lue lisää:

Suurten konsernien vähimmäisvero (OECD:n pilari II)

Hallituksen esitys HE 142/2025 vp

Hallituksen esitys HE 196/2025 vp 


Sivu on viimeksi päivitetty 30.1.2026