Falska meddelanden har skickats ut i Skatteförvaltningens namn. Läs mer om falska meddelanden.

Årsanmälan om överlåtelser av kryptotillgångar och inkomsttransaktioner (FICARF)

Från och med år 2026 ska de leverantörer av kryptotillgångstjänster som är rapporteringsskyldiga i Finland samla uppgifter om

  • tjänsteanvändarna: allmänt skattskyldiga fysiska personer och dödsbon
  • försäljningar och andra överlåtelser av kryptotillgångar som tjänsteanvändarna har gjort och om inkomsthändelser.

Uppgifterna ska för första gången lämnas med årsanmälan för år 2026 och de lämnas senast vid utgången av januari påföljande år. Eftersom den utsatta dagen (31.1.2027) är en söndag ska anmälan vara framme hos Skatteförvaltningen följande vardag 1.2.2027.

Uppgifterna kan skickas tidigast 1.1.2027. Uppgifterna anmäls per transaktion.

Obs! Kom också ihåg att lämna Årsanmälan för rapporteringsskyldiga leverantörer av kryptotillgångar (CARF/DAC8)

Lämna uppgifterna via Ilmoitin.fi

Uppgifterna lämnas i xml-format i tjänsten Ilmoitin.fi. Läs mer i den tekniska tillämpningsanvisningen, som publiceras i början av år 2026.

Ilmoitin.fi

Anvisningar för årsanmälningar som skickas in i filformat postbeskrivningar (FICARF)

Ytterligare information och anvisningar:

En ny skyldighet för kryptotillgångstjänster att lämna uppgifter år 2026 

Beskattning av virtuella valutor (uppdatering på kommande)


Skatteförvaltningen kan använda automatiserat beslutsfattande vid avgörandet av ditt ärende. Detta innebär att beslutet i ditt ärende kan fattas delvis eller helt automatiserat. Läs mer om automatiserat beslutsfattande på Skatteförvaltningen

Sidan har senast uppdaterats 16.12.2025