Tämän vuosi-ilmoituksen antaa koronmaksaja.
Voit ilmoittaa tiedot korkotulon lähdeveron alaisista talletusten, huoltokonttoritalletusten, maksulaitosten maksutilien ja joukkovelkakirjalainojen koroista vain sähköisesti. Paperilomaketta tietojen antamiseen ei ole.
Ilmoita tiedot OmaVerossa
Voit antaa vuosi-ilmoituksen OmaVerossa. Valitse kirjautumisen jälkeen linkki Ilmoita tai pyydä tietoja rajoitetusti.
Kirjaudu OmaVeroon
Näin löydät vuosi-ilmoitukset OmaVerosta
Ilmoita tiedot Ilmoitin.fi:ssä
Ilmoitin.fi
Ohjeita tiedostoina lähetettyihin vuosi-ilmoituksiin – tietuekuvaukset
Korjaaminen
Jos korjaat tietoja, anna uusi korvaava vuosi-ilmoitus. Anna ilmoitus vain niistä tulonsaajista, joiden alkuperäiset tiedot ovat olleet puutteellisia tai virheellisiä.
Jos korjaat tietoja, ilmoita korjatut tiedot saman vuoden lomakkeella, jolla ilmoitit alkuperäiset tiedot. Jos annoit vuosi-ilmoituksen OmaVerossa tai Verohallinnon asiointipalvelussa, korjaa tiedot OmaVerossa.
Lue lisää tietojen korjaamisesta
Verohallinto voi käyttää asiasi ratkaisemisessa automaattista päätöksentekoa. Tämä tarkoittaa sitä, että päätös asiastasi voidaan tehdä osittain tai kokonaan automaattisesti. Lue lisää automaattisesta päätöksenteosta Verohallinnossa