Yhteisöveron määrä kasvoi rahoitus- ja vakuutustoimialalla lähes puolella
Uutinen, 4.2.2025Suurin osa vuoden 2023 yhteisöveroista kohdistui rahoitus- ja vakuutustoimialalle. Prosentuaalisesti eniten laski kaivostoiminnan ja louhinnan toimialalle määrätyt verot. Tiedot käyvät ilmi Verohallinnon tänään julkaisemista yhteisöjen vuoden 2023 tuloverotuksen tilastoista.
Suurin osa yhteisöverosta, 26 prosenttia kokonaismäärästä (1,9 miljardia euroa), pantiin maksuun rahoitus- ja vakuutustoimialalla, jossa yhteisöveron määrä kasvoi lähes puolella (+44,9 %). Toiseksi eniten yhteisöveroa pantiin maksuun teollisuuden toimialalla (23,8 %) ja kolmanneksi eniten kaupan alalla (11,9 %).
– Edellisen kerran rahoitus- ja vakuutusala on vastannut suurimmasta yhteisöveron osuudesta vuonna 2016. Vuosina 2017–2022 suurin osa yhteisöverosta on maksuunpantu teollisuuden toimialan yrityksille, kertoo Verohallinnon ylitarkastaja Jenna Lempiäinen.
Rahoitus- ja vakuutustoimialan lisäksi yhteisöveron määrä kasvoi edellisvuodesta terveys- ja sosiaalipalveluiden (+15,4 %) sekä majoitus- ja ravitsemustoiminnan (+10,7 %) toimialoilla, muussa palvelutoiminnassa (+4,3 %) sekä taiteen, viihteen ja virkistyksen (+3,3 %) toimialalla.
Yhteisöveron määrä laski euromääräisesti eniten teollisuudessa (-676 miljoonaa euroa vuodesta 2022) ja energiahuollon toimialalla (-202 miljoonaa euroa). Prosentuaalisesti eniten veron määrä laski kaivostoiminnan ja louhinnan (-48,5 %) sekä energiahuollon (-39,7 %) aloilla.
Lukumääräisesti eniten yhteisöveron maksajia vuonna 2023 oli kiinteistöalalla (19,3 % yhteisöveron maksajista) ja ammatillisen, tieteellisen ja teknisen toiminnan (14,2 %) toimialalla sekä rakentamisessa (12,5 %) ja kaupan alalla (11,5 %).
Yhteisöveropotti pieneni noin kymmenyksen
Yhteisöjen verotettava tulo verovuodelta 2023 oli yhteensä noin 41,2 miljardia euroa, joka oli noin 2,8 miljardia euroa (-6,3 %) vähemmän kuin vuotta aiemmin. Verovuoden verotettava tulo saadaan, kun verovuoden positiivisesta tuloksesta vähennetään aikaisempien vuosien vähennyskelpoiset tappiot. Verotettavaa tuloa muodostui 138 000 yhteisölle (-0,2 %).
– Vuosi 2023 oli yrityksille haasteellinen muun muassa kohonneen inflaatio- ja korkotason seurauksena. Tämä näkyy myös yritysten verovuoden 2023 tuloksissa ja yrityksille maksuunpannun yhteisöveron määrässä, Jenna Lempiäinen sanoo.
Yhteisöjen tuloveroa maksoi verovuonna 2023 lähes yhtä moni yhteisö (noin 138 000 kpl) kuin vuotta aiemmin. Kuitenkin yhteisöille maksettavaksi määrätyn tuloveron määrä väheni edellisvuodesta noin 700 miljoonaa euroa (-8,6 %) 7,32 miljardiin euroon. Yhteisöveroa maksoi 41 prosenttia yhteisöistä.
Tutustu tilastoihin
Yhteisöasiakkaiden tuloverot, veronpalautukset ja jäännösverot verovuonna 2023