MinSkatt har driftsavbrott från lördagen den 16 maj kl. 6.30 till måndagen den 18 maj kl. 8.00 på grund av en systemuppdatering. Vi beklagar besväret som detta orsakar.  Läs mer om driftsavbrottet

70A Yrkande om undanröjande av dubbelskattning hos näringssammanslutningar, rörelseidkare och yrkesutövare (3092)

Blankett 70A (Yrkande om undanröjande av dubbelskattning hos näringssammanslutningar, rörelseidkare och yrkesutövare) är inte i bruk fr.o.m. skatteåret 2018.

Näringssammanslutningar, rörelseidkare och yrkesutövareyrkar kan yrka på avräkning i beskattningen i Finland av skatter som har betalts till utlandet i MinSkatt eller med blanketten 70 Yrkande om undanröjande av dubbelbeskattning (3091r).

Sidan har senast uppdaterats 29.1.2020