Kreditgivarna kan nu anmäla krediter som hör till den andra fasen till registret och använda deras uppgifter vid kreditgivningen till konsumenter. Anmälan fortsätter till den 31 mars 2026. Läs mer i nyheten.

I e-tjänsten och på utdragen ur kreditupplysningsregistret kommer det att visas krediter som beviljats till firmaföretagare för deras näringsverksamhet samt krediter som beviljats till jord- och skogsbruksidkare.

Anmälningen som lämnare av uppgifter i den andra fasen har avslutats – 167 har anmält sig

3.11.2025

Anmälan av uppgifter om krediter som hör till den andra fasen av det positiva kreditupplysningsregistret närmar sig i rask takt. I den andra fasen anmäls från och med den 1 december 2025 till registret också krediter som beviljats till andra fysiska personer än konsumenter. Innan uppgifterna om krediterna anmäls har de anmälningsskyldiga kreditgivarna anmält sig till kreditupplysningsregistret.

Kreditgivarna kunde 1.8–31.10.2025 anmäla sig till det positiva kreditupplysningsregistret som lämnare av uppgifter i den andra fasen. Under denna tidsperiod anmälde sig sammanlagt 167 kreditgivare till registret. Av dessa kreditgivare är 141 sådana kreditgivare som redan anmäler konsumentkrediter och därmed jämförbara krediter till registret. 26 helt nya kreditgivare anmälde sig.

Vad ska kreditgivaren göra om denne inte ännu har anmält sig?

Om ni inte har anmält er under anmälningstiden och ni är skyldiga att anmäla krediter som hör till den andra fasen till registret ska ni göra så här:

Anmäl er omedelbart som lämnare av uppgifter i e-tjänsten för organisationer:

  • Ni behöver ett finländskt FO-nummer för att kunna anmäla er elektroniskt.
  • Dessutom ska er representant kunna autentisera sig starkt i tjänsten Suomi.fi.

Om ni inte kan använda e-tjänsten kan ni anmäla er på pappersblankett:

Observera att skyldigheten att anmäla sig också gäller sådana kreditgivare som redan tidigare har anmält sig som lämnare av uppgifter om konsumentkrediter om dessa i sin kreditstock har krediter som ska anmälas i den andra fasen.

Vår anvisning om att anmäla sig som lämnare av uppgifter innehåller omfattande information om att anmäla sig.

Kreditgivare – kom också ihåg att ansöka om dataanvändningstillstånd i tid

Ni kan använda uppgifterna i krediter som hör till den andra fasen för kreditgivning till andra fysiska personer än konsumenter från och med den 1 april 2026. För detta behöver ni dock ett dataanvändningstillstånd. Gör er ansökan om dataanvändningstillstånd i första hand i det positiva kreditupplysningsregistrets e-tjänst.

Vi rekommenderar att ni ansöker om dataanvändningstillstånd i god tid så att ni undviker eventuell köbildning vid behandlingen.

  • Observera att användningen av uppgifterna om krediter som beviljats till andra fysiska personer än konsumenter vid kreditgivningen till konsumenter börjar samtidigt som anmälan av krediter inleds, det vill säga den 1 december 2025.
  • För kreditgivning till konsumenter behöver man inte separat ansöka om ett nytt dataanvändningstillstånd eller en ändring av dataanvändningstillståndet.

Bekanta er noggrant med anvisningarna om ansökan av dataanvändningstillstånd. Behandlingen av en ofullständigt ifylld ansökan fördröjer ansökningsprocessen.

Sidan har senast uppdaterats 3.11.2025