Vuosimuutokset 2027: Mikä muuttuu tulorekisterissä?
15.6.2026Tähän uutiseen on koottu tällä hetkellä tiedossa olevat vuoden 2027 muutokset. Muutoksia sovelletaan, kun tulon maksupäivä on 1.1.2027 tai sen jälkeen.
Muutoksia palkkatietojen ilmoittamiseen
Palkkatietoilmoitukseen lisätään kolme uutta tulolajia:
- 344 Sijaisperhehoitajan palkkio
- 345 Tukiperheelle maksettu palkkio
- 346 Sijaisomaishoitajan palkkio.
Tulolajeja käyttävät pääasiassa hyvinvointialueet. Ne ovat oletuksena työeläkevakuutusmaksun ja työtapaturma- ja ammattitautivakuutusmaksun alaisia.
Uusia käsittelysääntöjä lisätään seuraaviin tietoryhmiin:
- palvelussuhteen voimassaoloaika
- palkallinen poissaolojakso
- Tilastokeskuksen toimipaikkatunnus
- vakuuttamistiedot
- rajoitetusti verovelvollinen tulonsaaja
- takaisinperinnän lisätiedot
- yhteyshenkilön tiedot.
Käsittelysäännöt auttavat sinua ilmoittamaan tiedot oikein.
Palvelussuhteen voimassaoloaika
Jos ilmoitat palvelussuhteen päättymisen syyksi 6 Eläkkeelle siirtyminen, anna myös palvelussuhteen loppupäivä. Tieto on jatkossa pakollinen, koska työeläkeala tarvitsee tiedon palvelussuhteen päättymispäivästä vanhuuseläkkeen myöntämiseen.
Palkallinen poissaolojakso
Jos haet tulorekisterin kautta Kelalta vuosilomakustannuskorvausta, ilmoita palkallisen poissaolojakson alkupäiväksi kuukauden ensimmäinen päivä ja loppupäiväksi kuukauden viimeinen päivä. Poissaolojakson on katettava koko kuukausi, koska vuosilomakustannuskorvausta haetaan aina kokonaisilta kalenterikuukausilta.
Jos ilmoitat palkallista poissaoloa osa-aikaisesti työskentelevälle tuntipalkkaiselle henkilölle, on poissaolopäivien lukumäärän oltava pääsääntöisesti vähintään puolet poissaolojakson pituudesta. Palkallisten poissaolopäivien lukumäärä ei saa ylittää poissaolojakson päivien lukumäärää.
Tilastokeskuksen toimipaikkatunnus
Jos ilmoitat toimipaikkatunnuksen, järjestelmä tarkistaa onko tunnus olemassa, kuuluuko se kyseiselle maksajalle ja onko tunnus voimassa suorituksen maksupäivänä tai muuna ilmoituspäivänä. Tiedon ilmoittaminen on vapaaehtoista.
Vakuuttamistiedot
Jos maksat palvelussuhteessa olevalle vakuutetulle työntekijälle kokouspalkkiota (tulolaji 210), luentopalkkiota (214), luottamustoimipalkkiota (215) tai hallintoelimen jäsenyydestä maksettu palkkiota (308), ne ovat aina työttömyysvakuutusmaksun alaisia. Jos näin ei ole, ilmoita vakuuttamisen poikkeustilanteen tyyppi.
Rajoitetusti verovelvollinen
Et voi enää merkitä rajoitetusti verovelvollista tulonsaajaa avainhenkilöksi.
Et voi ilmoittaa rajoitetusti verovelvollisen asuinvaltioksi Suomea. Rajoitetusti verovelvollisena pidetään henkilöä, jonka asunto ja koti ovat ulkomailla, ja joka ei oleskele Suomessa yli kuutta kuukautta yhtäjaksoisesti.
Et voi ilmoittaa perineesi lähdeveroa tulonsaajalta, joka ei ole rajoitetusti verovelvollinen tai avainhenkilö.
Takaisinperinnän lisätiedot
Voit ilmoittaa jatkossa vain yhden alkuperäisen palkanmaksukauden. Lisäksi takaisinperinnän alku- ja loppupäivän on oltava saman kalenterivuoden aikana, jos alkuperäisen palkanmaksukauden maksupäivää ei ole annettu.
Ilmoita takaisinperittyyn määrään kohdistuvan ennakonpidätyksen arvoksi tyhjä tai 0, jos takaisinperintä tehdään myöhemmin kuin alkuperäistä maksupäivää seuraavan vuoden 30.4. jälkeen. Tällöin takaisinperintä on tehtävä bruttona. Voit myös jättää tiedon kokonaan antamatta. Tällä estetään virheellinen nettoperintä.
Yhteyshenkilön tiedot
Kaikissa ilmoitustavoissa tarkistetaan jatkossa, että yhteyshenkilön sähköpostiosoite on teknisesti oikeassa muodossa.
Eläkevakuutusmaksujen vähennysoikeus poistuu – muutos vaikuttaa sekä palkka- että etuustietojen ilmoittamiseen
Vapaaehtoisen yksilöllisen eläkevakuutuksen ja pitkäaikaissäästämissopimuksen maksujen vähennysoikeus poistuu 1.1.2027.
Seuraavien palkkojen tulolajien käyttö päättyy 31.12.2026:
- 418 Vapaaehtoisen yksilöllisen eläkevakuutuksen maksu
- 410 Työnantajan maksaman kollektiivisen lisäeläkevakuutuksen maksu
- 411 Työnantajan maksaman kollektiivisen lisäeläkevakuutuksen työntekijältä peritty osuus.
Jatkossa vakuutuskorvauksista on eriteltävä veronalainen ja verovapaa osuus, jos vakuutusmaksuja on maksettu lakimuutoksen jälkeen.
Siksi seuraaville etuuksien tulolajeille voi jatkossa antaa Etuuden veronalaisuus -tiedoksi verotonta:
- 1062 Eläke (yksityishenkilön ottama vapaaehtoinen yksilöllinen eläkevakuutus)
- 1271 Perhe-eläke (yksityishenkilön ottama vapaaehtoinen yksilöllinen eläkevakuutus)
- 1336 Työkyvyttömyyseläke (yksityishenkilön ottama vapaaehtoinen yksilöllinen eläkevakuutus)
- 1378 Työttömyyseläke (yksityishenkilön ottama vapaaehtoinen yksilöllinen eläkevakuutus).
Muutoksia työnantajan erillisilmoitukseen
Työnantajan erillisilmoitukseen lisätään uusi tietoryhmä sukupuolten välisten palkkaerojen raportointiin työntekijäryhmittäin. Tietojen raportointi perustuu palkka-avoimuusdirektiiviin.
Osa palkkatietoilmoituksen vapaaehtoisista tiedoista muuttuu samalla pakollisiksi niille työnantajille, joita ilmoitusvelvollisuus koskee.
Katso alustavat ohjeet palkka-avoimuuteen liittyvien tietojen ilmoittamisesta
Muutoksia etuustietojen ilmoittamiseen
Seuraavat etuuksien tulolajit poistuvat tarpeettomina käytöstä 31.12.2026:
- 1109 Osavanhuuseläke (vapaaehtoinen työeläkevakuutus)
- 1112 Osa-aikaeläke (ryhmäeläkevakuutus)
- 1113 Työttömyyseläke (eläkekassat ja -säätiöt)
- 1342 Osa-aikaeläke (vapaaehtoinen työeläkevakuutus)
- 1417 Työuraeläke (vapaaehtoinen työeläkevakuutus)
- 1418 Työuraeläke (suora lisäeläkejärjestely)
- 1419 Osittainen varhennettu vanhuuseläke (vapaaehtoinen työeläkevakuutus)
- 1421 Kertamaksullisen vapaaehtoisen eläkevakuutuksen tuotto
- 1319 Ylimääräinen perhe-eläke (Puolustusvoimien entiset viran tai toimen haltijat).
Etuustietoilmoitukseen lisätään soveltuvin osin samat uudet käsittelysäännöt kuin palkkatietoilmoitukseen. Uudet käsittelysäännöt koskevat tietoryhmiä:
- rajoitetusti verovelvollinen tulonsaaja
- takaisinperinnän lisätiedot
- yhteyshenkilön tiedot.
Rajoitetusti verovelvollinen
Et voi ilmoittaa rajoitetusti verovelvollisen asuinvaltioksi Suomea. Rajoitetusti verovelvollisena pidetään henkilöä, jonka asunto ja koti ovat ulkomailla, ja joka ei oleskele Suomessa yli kuutta kuukautta yhtäjaksoisesti.
Et voi ilmoittaa perineesi lähdeveroa tulonsaajalta, joka ei ole rajoitetusti verovelvollinen.
Takaisinperinnän lisätiedot
Ilmoita takaisinmaksuun kohdistuvan ennakonpidätyksen arvoksi tyhjä tai 0, jos takaisinperintä tehdään myöhemmin kuin alkuperäistä maksupäivää seuraavan vuoden 30.4. jälkeen. Tällöin takaisinperintä on tehtävä bruttona. Voit myös jättää tiedon kokonaan antamatta. Tällä estetään virheellinen nettoperintä.
Yhteyshenkilön tiedot
Kaikissa ilmoitustavoissa tarkistetaan jatkossa, että yhteyshenkilön sähköpostiosoite on teknisesti oikeassa muodossa.
Muutoksia sähköiseen asiointipalveluun
Sähköisen asiointipalveluun lisätään uusi hakuehto: tulolajien lisätieto. Hakuehdon avulla voit hakea esimerkiksi perusteettomia etuja tai takaisinperinnän tietoja sisältäviä ilmoituksia.
Tiedon käyttäjille toteutetaan uusi aineistotyyppi: oman organisaation tiedon käyttäjien valtuustiedot. Tiedon käyttäjän pääkäyttäjät saavat oikeuden tilata ja noutaa aineiston sähköisessä asiointipalvelussa.
Maksajille lisää aineistomuotoisia raportteja
Muutoksen jälkeen myös seuraavat raportit voi noutaa SFTP-rajapinnan kautta:
- 618 Maksajan palkkatietojen tulolajikohtainen yhteenveto
- 634/636 Maksajan poissaolotietojen yhteenveto
- 610/611 Ilmoituksilla havaittujen virheiden yhteenveto.
Voit tilata raportin sähköisen asiointipalvelun, latauspalvelun tai teknisen rajapinnan kautta. Nouda xml-muotoinen aineisto organisaatiosi SFTP-kansiosta.
Jos tilaat aineiston toisen maksajan puolesta esimerkiksi palveluntarjoajana, organisaatiosi tarvitsee valtuuden "Maksajan palkkatietoihin liittyvien aineistojen tilaaminen ja noutaminen". Palveluntarjoaja voi tehdä tilauksen teknisen rajapinnan tai latauspalvelun kautta.
Lisäksi maksajan poissaolotietojen yhteenvetoraporteille (634 pdf ja 636 csv) lisätään poimintaehdoksi vastaanottohetken aikaväli. Vastaava poimintaehto on jo käytössä esimerkiksi raportilla 600 Maksajan palkkatietojen yhteenveto.
Lisätietoa vuoden 2027 muutoksista
Tutustu tällä hetkellä tiedossa oleviin muutoksiin:
Katso kevään 2026 ohjelmistopäivän materiaali
Katso vuoden 2027 tekniset ohjeet Dokumentaatio-sivulta
Järjestämme joulukuussa asiakastilaisuuden, jossa vuoden 2027 muutokset käydään kokonaisuudessaan läpi.