En del av de krediter som anmälts till det positiva kreditupplysningsregistret tidigt på morgonen den 29 januari 2026 har inte förts in i registret på grund av tekniska problem. Vi utreder orsaken till felet och strävar efter att korrigera felet så snabbt som möjligt. Vi informerar närmare om detta när vi har mer information.

Vi beklagar eventuella besvär som detta orsakar. Läs mer i vår nyhet

Priset på utdrag ur kreditupplysningsregistret sjönk i början av året

13.1.2025

Utdrag ur kreditupplysningsregistret är avgiftsbelagda för kreditgivare. I början av 2025 sjönk priset på utdrag med 2 cent från 1,04 euro till 1,02 euro per utdrag.

Priset på utdragen fastställs årligen

Priset på utdrag ur kreditupplysningsregistret fastställs årligen i finansministeriets avgiftsförordning. Finansministeriet fastställde i december 2024 priset på kreditupplysningsregisterutdraget för 2025 till 1,02 euro.

Utdragen faktureras månatligen

Varje månad skickar vi en faktura till kreditgivarna där vi samlar beställningar av kreditupplysningsregisterutdrag som gjorts föregående månad.
Omprövning av avgifter för beställning av utdrag ur kreditupplysningsregistret kan begäras hos Inkomstregisterenheten inom sex månader från det att avgiften påfördes. Anvisningar för begäran om omprövning finns som bilaga till fakturan.

Läs mer


Sidan har senast uppdaterats 13.1.2025