Störningen i anmälan om betalningsdröjsmål har korrigerats
14.4.2026Gränssnittet till det positiva kreditupplysningsregistret hade en störning som orsakade att de betalningsdröjsmål som kreditgivarna anmälde gick i felläge när betalningsdröjsmålet anmäldes vid den 60:e dagen. Felet har nu korrigerats och det går igen att anmäla betalningsdröjsmål på vanligt sätt.
Den störning i anmälan om betalningsdröjsmål som upptäcktes den 9 april 2026 ledde till att det inte var möjligt för kreditgivarna att anmäla betalningsdröjsmål när dröjsmålet hade pågått i 60 dagar. Under störningen var det möjligt att anmäla betalningsdröjsmål först när det hade pågått i minst 61 dagar. Vi identifierade snabbt felet och inledde korrigeringen omedelbart.
Korrigeringen av felet krävde ett extra driftsavbrott. Under avbrottet den 14 april 2026 fick vi felet korrigerat och det går igen att anmäla betalningsdröjsmål på vanligt sätt.
Vi beklagar eventuella besvär som detta har orsakat.