Störning i anmälan av betalningsdröjsmål – dröjsmål kan tills vidare anmälas vid den 61:a dagen
9.4.2026En störning har uppdagats i gränssnittet till det positiva kreditupplysningsregistret och därför hamnar de betalningsdröjsmål som kreditgivare anmäler i felläge när betalningsdröjsmålet anmäls vid den 60:e dagen. Störningen har börjat den 1 april 2026.
Betalningsdröjsmål kan anmälas först när 61 dagar har gått från betalningsdröjsmålet. Tidigare anmälda betalningsdröjsmål hamnar för tillfället i felläge. Vi har identifierat felet. Korrigeringen av felet förutsätter ett driftsavbrott. Vi meddelar närmare med ett systemmeddelande och en banner genast när tidsplanen för driftsavbrottet klarnat.
Vi rekommenderar att kreditgivarna kontrollerar om deras anmälningar av betalningsdröjsmål efter den 1 april har hamnat i felläge, och vid behov anmäler dem på nytt.