Falska meddelanden har skickats ut i Skatteförvaltningens namn. Läs mer om falska meddelanden.

Har getts
21.8.2026
Diarienummer
VH/3800/02.05.04/2026
Nyckelord
Mervärdesskatt, Tandprotes, Borrguide, Tillämpning av 36 § 5 punkten i MomsL

A Ab tillverkade och sålde borrguider avsedda att användas av tandläkare. Tandläkaren använde borrguiden för att sätta in ett implantat i patientens käkben. A Ab kunde sälja enbart en borrguide eller en borrguide tillsammans med ett implantat till tandläkarna. En tandtekniker som var anställd hos A Ab planerade borrguiden i ett CAD-program utgående från de sammansatta patientdata som tandläkaren levererat. A Ab köpte tillverkningen av borrguiderna av B Ab, vars fräscenter tillverkade borrguiderna. A Ab hade tre anställda tandtekniker, av vilka en var specialtandtekniker. Tandteknikerna var registrerade i centralregistret över yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården (JulkiTerhikki).

Försäljningen av borrguiden betraktades som fristående och separat från försäljningen av implantatet. Borrguiden måste betraktas som ett tandtekniskt instrument. Således var borrguiden inte en sådan tandprotes som avses i 36 § 3 punkten i MomsL. På grundval av detta var försäljningen av borrguiden inte momsfri.

Tillstånds- och tillsynsverket hade beviljat bolagets anställda tillstånd att utöva sitt yrke som legitimerade yrkesutbildade personer. I enlighet med det som anges i högsta förvaltningsdomstolens beslut HFD 2013:40, i och med att bolagets huvuddelägare var registrerad som självständig yrkesutövare i registret över tillhandahållare av privat service hade det ingen betydelse huruvida bolaget hade ett sådant tillstånd att tillhandahålla hälso- och sjukvårdstjänster som avses i lagen om privat hälso- och sjukvård. Även A Ab:s anställda kunde jämställas med huvuddelägaren. Således uppfylldes villkoret som gäller överlåtare i 36 § 5 punkten i MomsL. Tillverkningen och försäljningen av en borrguide i syfte att uppfylla de individuella behoven hos en tandläkares patient skedde i denna verksamhet på det sätt som avses i 36 § 5 punkten i MomsL. Borrguiderna användes dessutom direkt inom den momsfria hälso- och sjukvårdstjänst som mottagaren av överlåtelsen tillhandahöll. När samtliga villkor i 36 § 5 punkten i MomsL uppfylldes skulle bolaget inte betala mervärdesskatt på försäljningen av borrguider till tandläkare.

Förhandsavgörande för tiden 21.8.2026–31.12.2027
1 § 1 mom. 1 punkten, 34 § 1 mom., 35 §, 36 § 3 punkten, 36 § 5 punkten och 190 a § i mervärdesskattelagen

Lagakraftvunnet

Sidan har senast uppdaterats 27.10.2026