Falska meddelanden har skickats ut i Skatteförvaltningens namn. Läs mer om falska meddelanden.

Har getts
25.8.2026
Diarienummer
VH/4332/02.05.04/2026
Nyckelord
Beskattning av personlig inkomst, Källskatt för löntagare från utlandet, Elitidrottare

Den sökande var idrottare som gjort internationell karriär. Den sökande hade för avsikt att flytta till Finland för att arbeta för ett finländskt lag på FM-serienivå.

I ärendet skulle avgöras huruvida den sökande skulle anses arbeta i uppgifter som kräver speciell sakkunskap enligt 2 § 1 mom. 3 punkten i nyckelpersonslagen.

Centralskattenämnden konstaterade att det i lagberedningsmaterialet inte hade definierats vad som avses med speciell sakkunskap. Även om en tillräckligt hög penninglön enligt regeringens proposition 76/1995 rd kunde anses utvisa att det är fråga om ett uppdrag som kräver särskild sakkunskap, ansåg centralskattenämnden att det avgörande vid bedömningen av ärendet var arten av den utländska löntagarens uppgifter och färdigheter, inte beloppet av dennes lön.

I regeringens proposition och det därtill hörande utskottsbetänkandet StaUB 45/1995 rd hänvisades till toppforskare och direktörer för utländska företag samt personer vars kunskaper eller andra färdigheter är viktiga för utvecklingen av Finlands produktion, näringsliv eller forskning. Centralskattenämnden ansåg att en elitidrottares färdigheter inte kunde anses vara sådana färdigheter och att den sökande inte kunde anses arbeta i sådana i nyckelpersonslagen avsedda uppgifter som kräver speciell sakkunskap.

Således kunde den sökande inte anses vara löntagare från utlandet enligt lagen om källskatt för löntagare från utlandet och lagen tillämpades inte i den sökandes beskattning.

Förhandsavgörande för skatteåren 2026 och 2027.

Lag om källskatt för löntagare från utlandet 1 § 1 mom. och 2 § 1 mom.

Beslutet publiceras endast i sammandrag.

(Ej lagakraftvunnen)

Sidan har senast uppdaterats 18.9.2026