På grund av ett serviceavbrott kan du inte betala skatter i MinSkatt onsdagen den 26 mars kl. 00.00–4.00. Det går dock att betala i nätbanken. Vi beklagar besväret som detta medför.
CSN:2023/6
Nyckelord:
- Har getts
- 27.2.2023
- Diarienummer
- VH/6048/02.05.04/2022
A Ab hade förvärvat B Kb:s bolagsandelar. B Kb ägde aktier i flera ömsesidiga fastighetsaktiebolag. B Kb hade rätt att besitta fastigheterna på basis av innehavet av aktierna i de ömsesidiga fastighetsaktiebolagen och B Kb och de ömsesidiga fastighetsaktiebolagen hade registrerats som mervärdesskattskyldiga för överlåtelse av nyttjanderätt till fastighet. Fastigheterna hade hyrts ut till hyresgäster, som bedrev mervärdesskattepliktig verksamhet, med undantag för några avtal. B Kb ombildades till ett aktiebolag, som fusionerades med A Ab. A Ab fortsatte den uthyrningsverksamhet som B bedrev och registrerade sig som mervärdesskattskyldig för överlåtelse av nyttjanderätt till fastighet så fort fusionen hade genomförts.
A Ab hade åsamkats mervärdesskattskyldiga kostnader för olika sakkunnigtjänster som köpts för förvärvet av B Kb:s bolagsandelar. Kostnaderna hade uppkommit bland annat av utredningar som gjorts för förvärvet av bolagsandelar, upprättandet av handlingar i anknytning till genomförandet av köpet, planeringen och samordningen av handeln samt anordnandet av finansieringen av förvärvet av bolagsandelarna. Dessutom hade A Ab skaffat juridiska tjänster i samband med ändringen av B Kb:s bolagsform samt fusionen mellan A Ab och B Ab. I ärendet handlade det om huruvida A Ab hade avdragsrätt för dessa kostnader.
Överlåtelse av nyttjanderätt till fastighet är mervärdesskattefri, såvida inte en ansökan som skattskyldighet görs för verksamheten. Centralskattenämnden ansåg att A Ab inte hade handlat i egenskap av skatteskyldig förrän bolaget hade antecknats som skattskyldig för överlåtelse av nyttjanderätt till fastighet. Rätten att dra av mervärdesskatten på de anskaffningar som gjorts för uthyrningsverksamheten uppkom i princip först när A Ab hade antecknats som skattskyldig för överlåtelse av nyttjanderätt till fastighet. Det undantag som avses i MomsL 106 § var inte tillämpligt på de sakkunnigtjänster som beskrivits i ansökan om förhandsavgörande.
Sakkunnigtjänsterna i anknytning till förvärvet av bolagsandelar och företagsarrangemanget hade varit nödvändiga för att A Ab själv skulle kunna börja bedriva B Kb:s uthyrningsverksamhet. Tjänsterna hade skaffats uteslutande för detta ändamål. Centralskattenämnden ansåg att A Ab under de förhållanden som beskrivits i ansökan om förhandsavgörande hade rätt att göra ett så kallat avdrag för ingående lager enligt MomsL 112 § 2 och 4 mom. för de sakkunnigtjänster som skaffats när det antecknades som skattskyldig för överlåtelse av nyttjanderätt till fastighet.
De förvärvade tjänsterna skulle betraktas ha direkt och omedelbar anknytning till A Ab:s uthyrningsverksamhet i sin helhet, som med undantag för ett fåtal enskilda hyresavtal var mervärdesskattepliktig. A Ab hade i enlighet med MomsL 117 § rätt att dra av mervärdesskatten på kostnaderna i den utsträckning de förvärvade tjänsterna hade tagits i bruk för mervärdesskattepliktig uthyrningsverksamhet som berättigar till avdrag.
Förhandsavgörande för tiden 27.2.2023–31.12.2024.
Medvärdesskattelagen 27 §, 30 §, 112 § 2 och 4 mom., 117 § och 173 § 2 mom.
Lagakraftvunnet