MinSkatt har driftsavbrott från lördagen den 16 maj kl. 6.30 till måndagen den 18 maj kl. 8.00 på grund av en systemuppdatering. Vi beklagar besväret som detta orsakar.  Läs mer om driftsavbrottet

Har getts
30.4.2015
Diarienummer
A77/8210/2014
Nyckelord
Beskattning av inkomst av näringsverksamhet, Diskriminerande källskatt, Maltesiskt SICAV-finansieringsföretag, Dividendinkomst från börsaktier

SICAV-investeringsföretaget A, som hade bildats enligt den malte-siska bolagslagstiftningen, hade i syfte att investera i offent-ligt noterade aktiebolag i Finland. Med stöd av källskattelagen skulle A betala källskatt i Finland på sina eventuella dividend-inkomster från dessa bolag. Till sin juridiska form var A ett bo-lag med växlande kapital och dess aktieserier kunde bilda sepa-rata delfonder. Bolagets aktier var inte föremål för offentlig handel. Till skillnad från finländska placeringsfonder var A en självständig juridisk person som ägde sina investeringsobjekt. A var inte en placeringsfond som avses i placeringsfondsdirektivet (2009/65/EY).

Med tanke på bolagets verksamhet och bolagsform ansågs att A i det närmaste var jämförbart med ett finländskt aktiebolag som be-drev investeringsverksamhet. Dividender som sådana här andra än offentligt noterade aktiebolag får från offentligt noterade ak-tiebolag utgör skattepliktig inkomst enligt 6 a § 3 mom. 2 punk-ten i lagen om beskattning av inkomst av näringsverksamhet, om dividendtagaren vid dividendutdelningen inte direkt äger minst tio procent av aktiekapitalet i det bolag som delar ut dividend-en.

Eftersom en motsvarande dividend som en motsvarande finländsk di-videndtagare mottagit skulle ha varit skattepliktig till hela be-loppet ansågs att källskatt på dividenden inte stred mot SEUT ar-tikel 63.1. Således skulle A betala källskatt på sin eventuella dividendinkomst från finländska börsaktier med stöd av 3 § 1 och 5 mom. i källskattelagen, förutsatt att A:s ägarandel av bolaget som delade ut dividenden understeg tio procent. Förhandsavgörande till och med utgången av 2015.    

3 §, 20 § och 33 d § i inkomstskattelagen 6 a § i lagen om beskattning av inkomst av näringsverksamhet 1 § och 3 § i lagen om beskattning av begränsat skattskyldig för inkomst Artikel 63 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt

laga kraft

HFD 19.12.2016 L 5433

Sidan har senast uppdaterats 27.5.2015