MinSkatt har driftsavbrott från lördagen den 16 maj kl. 6.30 till måndagen den 18 maj kl. 8.00 på grund av en systemuppdatering. Vi beklagar besväret som detta orsakar.  Läs mer om driftsavbrottet

Har getts
17.12.2014
Diarienummer
A88/8210/2014
Nyckelord
Verksamhet som befriats från skatt, Kommunens bolag för förvärv av hyresbostäder, Försäljning av enskilda lägenheter

A Ab var ett av staden X ägda aktiebolag som förvärvde, ägde och hyrde ut bostäder och som vid beskattningen hade betraktats som i 20 § 1 mom. 3 punkten i inkomstskattelagen avsett aktiebolag som är fritt från skatt på inkomst. A Ab ägde huvudsakligen små bostäder runt om i staden X. Under den tid bolaget varit verksamt hade det inte sålt en enda bostad.

År 1986 hade A Ab i ett bostadsaktiebolag förvärvat aktier som berät-tigade till besittning av tre lägenheter i en byggnad i stadskärnan av staden X. Lägenheternas storlekar var 201 m², 101 m² och 35,8 m². Lägenheterna hade förvärvats för att hyras ut som delade lägenheter. Bolaget hade sedermera upphört med att hyra ut delade lägenheter och lägenheterna hade stått tomma ca ett år.

A Ab hade för avsikt att sälja dessa aktier i bostadsaktiebolaget och med medlen från försäljningen förvärva små bostäder som bättre läm-pade sig för bolagets kundkrets. Det ansågs inte att A Ab enbart till följd av försäljningen av dessa bostadsaktier bedrev någon annan verksamhet än sådan som nämns i 20 § 1 mom. 3 punkten i inkomstskat-telagen. Med beaktande av den verksamhet som A Ab bedrev och bostads-beståndet som bolaget ägde efter försäljningen av aktierna betrakta-des bolaget som aktiebolag som avses i 20 § 1 mom. 3 punkten i in-komstskattelagen också efter försäljningen av bostadsaktierna.

Förhandsavgörande för skatteåren 2014 och 2015 (ej vunnit laga kraft).  

20 § 1 mom. 3 punkten och 2 mom. i inkomstskattelagen

laga kraft

Sidan har senast uppdaterats 23.1.2014