Varmista luotonantosi jatkuvuus – testaa uusia toimintoja ajoissa
29.8.2025Joulukuusta alkaen luotonantajat aloittavat toisen vaiheen luottojen ilmoittamisen rekisteriin. Samalla myös luottotietorekisteriotteen tietosisältö muuttuu, kun otteelle tulee uusia luottotyyppejä. Jotta voitte varmistua, että pystytte ottamaan vastaan myös otteelle tulevat uudet tiedot, teidän kannattaa testata otteen kyselyä hyvissä ajoin.
Uusia luottoja rekisteriin sekä luottotietorekisteriotteille 1.12.2025 alkaen
Luotonantajat ilmoittavat positiiviseen luottotietorekisteriin 1.12.2025 alkaen rekisterin toisen vaiheen luottoja, eli muille luonnollisille henkilöille kuin kuluttajille myönnettyjä luottoja. Tällaisia luottoja ovat esimerkiksi toiminimiyrittäjille heidän elinkeinotoimintaansa myönnetyt luotot. Tätä varten luottotietorekisteriotteilla on uusia tietokenttiä, joissa näytetään elinkeinonharjoittajan Y-tunnus ja nimi.
Luotot tulevat näkyville luottotietorekisteriotteille heti, kun luotonantajat ovat ilmoittaneet niitä. Jos siis hyödynnätte otteen tietoja, ottakaa huomioon, että otteen sisältö tulee muuttumaan. Voitte varmistaa, että pystytte ilmoittamaan ja ottamaan uusia tietoja vastaan, kun osallistutte sidosryhmätestaukseen. Sidosryhmätestaus kannattaa siis aloittaa viimeistään nyt, jos ette vielä ole sitä tehneet.
Muistattehan uusia varmenteenne
Huomaattehan, että positiivisen luottotietorekisterin varmenteet ovat voimassa kaksi vuotta kerrallaan, eli ensimmäiset varmenteet ovat jo vanhenemassa. Varmenteiden uusimisen prosessia kannattaa testata sidosryhmätestauksen varmenteilla.
Voitte uusia varmenteenne varmennepalvelun rajapinnan kautta, jos oma järjestelmänne sen mahdollistaa ja varmenteenne on vielä voimassa.
- Katso tarkemmat ohjeet varmenteen uusimiseen varmennepalvelun teknisistä ohjeista.