Luotonantajat voivat nyt ilmoittaa toisen vaiheen luottoja rekisteriin ja hyödyntää niiden tietoja kuluttajaluotonannossa. Ilmoittaminen jatkuu 31.3.2026 saakka. Lue lisää uutisesta.

Sähköisessä asiointipalvelussa sekä luottotietorekisteriotteilla tulee näkymään toiminimiyrittäjille heidän elinkeinotoimintaansa sekä maa- ja metsätalouden harjoittajille myönnettyjä luottoja.

Toimitusseloste 29.1.2025

Positiivisen luottotietorekisterin järjestelmästä on julkaistu uusi versio.

Uudet toiminnallisuudet

Rajapinnat

  • Uuden luoton ja luoton tietojen muutoksen rajapintoihin on lisätty leasing-luottoon liittyvä validointi. Validointi estää teknisesti muiden kuin kuluttajaleasingien ilmoittamisen rekisteriin:
    • Jos ilmoitatte rekisteriin leasing-luoton, niin ”kuluttajansuojalain mukainen luotto”- tietokenttään tulee ilmoittaa arvo ”kuluttajaluotto”.
    • Jos ilmoitatte rekisteriin leasing-luoton ja ilmoitatte ”kuluttajansuojalain mukainen luotto”- tietokenttään arvon ”muu kuin kuluttajaluotto”, saatte virheilmoituksen eikä ilmoittaminen onnistu. Tämä johtuu siitä, että tällaisia luottoja ei kuulu ilmoittaa rekisteriin.
  • Tutustu tarkemmin kuluttajansuojalain mukaisiin luottoihin.
Sivu on viimeksi päivitetty 29.1.2025