Luottotietorekisteriotteelle tulotietojen kiistomerkintä – testauksen aloitus viivästyy
10.8.2026Uutisoimme toukokuussa, että luottotietorekisteriotteelle tulee tulotietojen kiistomerkintä. Muutoksen testauksen piti alkaa 11.8.2026, mutta sen aloitus viivästyy teknisten haasteiden vuoksi. Testaus on mahdollista ExtTest2-sidosryhmätestausympäristössä 8.9.2026 alkaen. Pahoittelemme asiaa.
Mistä on kyse?
Tulonsaajan on mahdollista vaatia Tulorekisteriyksiköltä häntä koskevien henkilötietojen oikaisemista ja niiden käsittelyn rajoittamista 4.1.2027 alkaen. Hän voi myös pyytää puuttuvien tietojen lisäämistä. Tämä koskee esimerkiksi tulorekisteriin ilmoitettujen tulojen tai etuuksien oikeellisuutta. Tieto välitetään tulorekisteristä positiiviseen luottotietorekisteriin, ja se tulee näkymään henkilön tiedoista tilatuilla luottotietorekisteriotteilla.
Luottotietorekisteriotteen tulotietoihin tulee siis niin sanottu kiistomerkintä, silloin kun henkilö on kiistänyt tulotietojen paikkansapitävyyden tulorekisterissä ja haluaa rajoittaa tiedon käsittelyä. Huomaattehan, että jos henkilön luottotietorekisteriotteella näkyy kiistetty tulotieto, tulee teidän tarkastella henkilön tulotietoja tavanomaista suuremmalla varauksella.
Kiistomerkintään liittyvän uudistuksen testaamisen tuli alkaa ExtTest2-sidosryhmätestausympäristössä 11.8.2026. Teknisten haasteiden vuoksi uudistuksen testaus siirtyykin myöhempään ajankohtaan. Testaus alkaa todennäköisesti 8.9.2026. Pahoittelemme aikataulun muutoksesta johtuvaa haittaa.
Muutokseen liittyvä dokumentaatio on jo julkaistu ja löydät rajapintakuvauksen tuttuun tapaan verkkosivuiltamme.