Etuus- ja eläketietojen ilmoittaminen tulorekisteriin
Tulorekisteriin ilmoitetaan 1.1.2021 ja sen jälkeen maksetut eläke- ja etuustulot. Tietojen ilmoitusvelvollisuus on eläkkeen tai etuuden maksajalla.
Tulorekisteriin ilmoitettavien etuuksien tai eläkkeiden maksajia ovat esimerkiksi:
- Kela
- Valtiokonttori
- Työllisyysrahasto
- Puolustusvoimat
- KEHA-keskus
- työeläkelaitokset
- työttömyyskassat
- vakuutusyhtiöt
- henkivakuutusyhtiöt
- oppisopimuskoulutuksen järjestäjät
- vakuutuskassat
- kunnat
- siviilipalveluspaikat
Lue lisää: Etuustiedot ilmoitetaan tulorekisteriin vuodesta 2021 alkaen
Näin aloitat eläke- ja etuustietojen ilmoittamisen tulorekisteriin
Etuustietojen ilmoittamisen aloittaminen edellyttää organisaatiolta valmistelevia toimenpiteitä.
Etuustietojen ilmoittaminen tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa edellyttää kahden valmistelevan tehtävän suorittamista: asianmukaisten valtuuksien myöntämistä Suomi.fi:ssä ja etuustietojen ilmoittamisen vahvistamista tulorekisterin asiointipalvelussa.
Jos organisaatio käyttää ilmoittamisessa tulorekisterin teknistä rajapintaa, sen pitää vahvistaa etuustietojen ilmoittaminen tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa, tehdä hakemus rajapinnan käyttöönottamiseksi ja lisäksi hakea rajapintaa koskeva varmenne.
Valmistelevat toimenpiteet
Etuustietojen ilmoittamisen valmistelevat tehtävät voi nyt toteuttaa tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa ja Suomi.fi:ssä:
- Tulorekisterin asiointipalvelussa voi vahvistaa etuustietojen ilmoittamisen.
- Suomi.fi-valtuuksissa voi hoitaa tarvittavat valtuutukset.
- Tulorekisterin asiointipalvelussa voi tehdä rajapintahakemuksen ja hakea varmennetta, jota tarvitaan rajapinnan käyttöön.
Tehtävät 1 ja 3 kuuluvat organisaation nimetylle edustajalle. Tehtävässä 2 yrityksen tai yhteisön valtuutusoikeus Suomi.fi-valtuuksissa riippuu organisaatiomuodosta.
Kuka on organisaation nimetty edustaja?
Nimetyllä edustajalla tarkoitetaan tässä yhteydessä seuraavia henkilöitä:
- Henkilölle on kaupparekisterissä tai yritys- ja yhteisötietojärjestelmässä (YTJ) merkitty organisaation puolesta asioinnin mahdollistava toimielinrooli, esimerkiksi:
- Toimitusjohtaja
- Toimitusjohtajan sijainen
- Hallituksen puheenjohtaja
- Hallituksen jäsen
- Selvitysmies
- Vastuunalainen yhtiömies (Ky)
- Yhtiömies (Ay)
- Elinkeinonharjoittaja
- Oikeutettu, jolla on nimenkirjoitusoikeus yksin
- Henkilölle on annettu Suomi.fi-valtuuksissa valtuus tulotietoihin liittyvien loki-, rajapinta- ja ilmoitustietojen käsittely.
Vahvista etuustietojen ilmoittaminen
Kaikkien etuustietoja tulorekisteriin ilmoittavien organisaatioiden pitää vahvistaa etuustietojen ilmoittaminen tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa. Organisaatio ei voi ilmoittaa etuustietoja tulorekisteriin ilman vahvistusta.
Jos etuuden maksaja ja ilmoittaja ovat eri organisaatioita, molempien on vahvistettava etuustietojen ilmoittaminen. Vahvistuksen voi tehdä vain kunkin organisaation nimetty edustaja.
Vahvistus tehdään sähköisessä asiointipalvelussa Asetukset-valikon tai organisaation sivulla olevan linkin kautta.
Sähköisen asiointipalvelun käyttäjä: Hoida valtuutukset Suomi.fi-valtuuksissa
Organisaatio voi tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa ilmoittaa maksamansa etuudet, tilata raportteja, korjata ilmoituksia tai katsella antamiaan ilmoituksia. Etuustietoilmoitukset voi antaa verkkolomakkeella tai latauspalvelussa. Jos organisaatio aikoo käyttää sähköistä asiointipalvelua, organisaation edustajalla on oltava
- kaupparekisteriin tai yritys- ja yhteisötietojärjestelmään (YTJ) merkitty toimielinrooli tai
- voimassa oleva valtuus.
Valtuudet myönnetään palvelussa Suomi.fi-valtuudet. Suurin osa etuuden maksajista voi tehdä valtuudet itsenäisesti. Jos organisaatiosi on kuitenkin esimerkiksi viranomainen, kunta, oppilaitos, vakuutuskassa tai työttömyyskassa, valtuuttamisen voi tehdä virkailija-avusteisesti valtuushakemuksella.
Tulorekisterin etuustietojen ilmoittaja valitsee Suomi.fi-valtuuksissa valtuuskoodiksi:
- etuustietojen ilmoittaminen
- etuustietojen katselu.
Etuuden maksajan organisaatio voi myöntää Suomi.fi-valtuuksissa myös Tulotietoihin liittyvien loki-, rajapinta- ja ilmoitustietojen käsittely -valtuuden. Valtuuden saanut voi hoitaa tulorekisterin rajapintoihin, varmenteisiin ja lokitietojen katseluun liittyviä tehtäviä ja esimerkiksi vahvistaa etuustietojen ilmoittamisen.
Teknisen rajapinnan käyttäjä: Tee hakemus teknisen rajapinnan käyttöönottamiseksi ja hae varmennetta
Jos organisaatio on valinnut etuustietojen ilmoittamisen kanavaksi teknisen rajapinnan, organisaation nimetyn edustajan pitää etuustietojen vahvistamisen jälkeen tehdä rajapintahakemus ja hakea etuustiedon tuottajan varmennetta tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa.
Rajapintahakemuksen tekee se organisaatio, joka ilmoittaa tiedot tulorekisteriin. Jos etuuden maksaja ilmoittaa tiedot itse, hakemuksen tekee maksajaorganisaatio. Jos taas etuustietojen ilmoittaminen on ulkoistettu toiselle organisaatiolle, hakemuksen tekee ilmoittajaorganisaatio.
Etuustietojen ilmoittamisen ohjeet
Tutustu etuustietojen ilmoittamisen ohjeisiin ja tietosisältöihin:
Tulorekisterin sähköisen asiointipalvelun käyttöohje tiedon tuottajille (pdf)
Etuustiedot ilmoitetaan tulorekisteriin vuodesta 2021 alkaen