Tjänster som försäkringsrepresentanter utfört är i huvudsak momsfria
Skatteförvaltningen har under 2019 fäst uppmärksamhet vid momsbeskattningen av de tjänster som försäkringsmäklare utför. Försäkringsrepresentanter säljer bland annat förmedlingstjänster som gäller försäkringar. Det har rått oklarheter om den momsbehandling som försäkringsrepresentanter följer vid försäljning och inköp.
Tjänstens innehåll avgör momsbehandlingen av de tjänster och försäljningar som försäkringsrepresentanter erbjuder. Försäljningen av tjänster är inte momsfri endast på grund av att den som utför tjänsten är en försäkringsmedlare.
Den förmedling av försäkringar som försäkringsrepresentanten utför för försäkringsbolaget är en momsfri tjänst. Försäkringsrepresentanten kan också sälja andra tjänster och varor. Momsbehandlingen av dessa försäljningar ska avgöras från fall till fall.
Om försäkringsrepresentanten har momspliktig försäljning ska försäkringsrepresentanten registrera sig som momsskyldig. Man behöver dock inte registrera sig om omsättningen understiger 10 000 euro under räkenskapsperioden. I omsättningen beräknas även de momsfria arvodena för försäkringsförmedlingen.
Om försäkringsrepresentanten har registrerat sig som momsskyldig och hen har momspliktig försäljning är försäkringsrepresentanten berättigat till inköpsavdrag. Avdragsrätten för försäkringsrepresentanten uppkommer beträffande de inköp och tjänster som har en direkt anknytning till försäkringsrepresentantens momspliktiga försäljning. Om den inköpta varan eller tjänsten däremot anknyter till den momsfria verksamheten som försäkringsrepresentanten idkar kan representanten inte dra den moms som ingår i inköpspriset.
Försäkringsrepresentanterna kan vid behov be om skriftlig handledning eller ett förhandsavgörande från Skatteförvaltningen för att garantera den riktiga momsbehandlingen av sina tjänster.
Skatteförvaltningen skickar ett handledningsbrev i månadsskiftet februari-mars angående detta.