a a
Etusivu > Yritys- ja yhteisöasiakkaat > Osakeyhtiö ja osuuskunta > Veroilmoituksen antaminen > Verohallinto toimittaa kaikki rekisteröitäväksi säädetyt tilinpäätöstiedot suoraan kaupparekisteriin

Verohallinto toimittaa kaikki rekisteröitäväksi säädetyt tilinpäätöstiedot suoraan kaupparekisteriin

Verohallinto toimittaa veroilmoituksen 6B antavien yhteisöjen kaikki rekisteröitäväksi säädetyt tilinpäätöstiedot Patentti- ja rekisterihallitukselle (PRH) verovuodesta 2011 alkaen. Kun yhteisö toimittaa tilinpäätöstiedot Verohallinnolle, sen ei tarvitse lähettää niitä erikseen PRH:lle.

Kenen tietoja kaupparekisteriin välitetään?

Verohallinto välittää PRH:lle julkistettavaksi niiden yritysten tilinpäätöstiedot, jotka antavat yhteisöjen veroilmoituksen 6B ja ovat kaupparekisterissä (esimerkiksi osakeyhtiöt ja osuuskunnat). 

Poikkeuksena ovat asiakasryhmät, joilla ei ole tilinpäätöstietojen rekisteröintivelvoitetta tai sitä on rajattu (ulkomaisten yhteisöjen kiinteät toimipaikat ja sivuliikkeet sekä säädekirjalla perustetut eläkesäätiöt). Tällöin Verohallinto ei välitä tilinpäätöstietoja PRH:lle. Jos tällaisella yhteisöllä on velvollisuus rekisteröidä tilinpäätöksensä, sen on toimitettava tilinpäätöstiedot suoraan PRH:lle (rekisteröintivelvollisuudesta ks. www.prh.fi). Näiden asiakkaiden on kuitenkin annettava verotusta varten vastaavat tilinpäätöstiedot kuin muiden veroilmoitusta 6B käyttävien yhteisöjen. Kyseiset asiakasryhmät voivat antaa tilinpäätöstietonsa ilman lomaketta 63.

Mitkä tiedot Veroilmoitukseen on liitettävä?

Veroilmoitukseen on liitettävä seuraavat rekisteröitävät tilinpäätöstiedot:

1. Tilinpäätös tai tasekirja, joka sisältää

  • tuloslaskelman
  • taseen
  • liitetiedot (lukuunottamatta mahdollisia tase-erittelyjä ja liitetietojen erittelyjä)

2. Tilintarkastuskertomus (jos yhtiöllä on velvollisuus toimittaa tilintarkastus). Katso tarkemmin www.prh.fi.

3. Selvitys seuraavista yhtiökokouksen päätöksistä

  • tilinpäätöksen vahvistamisen päivämäärä
  • tilikauden voiton tai tappion käsittely
  • voitonjako (osingonjakopäätöksen päivämäärä, osingon määrä ja päivämäärä, milloin osinko on nostettavissa)

Osa yhtiöistä liittää edellisten lisäksi

4. Toimintakertomuksen ja rahoituslaskelman (jos yhtiöllä on laatimisvelvollisuus). Katso tarkemmin www.prh.fi.

5. Konsernitilinpäätökseen on liitettävä edellisten lisäksi konsernituloslaskelma ja -tase sekä konsernin liitetiedot, tilintarkastuskertomus sekä tarvittaessa konsernin rahoituslaskelma. Katso tarkemmin www.prh.fi.

Tilinpäätöstietojen ilmoittaminen on helpointa sähköisesti 

Tilinpäätöstietojen ilmoittaminen on helpointa sähköisen tuloveroilmoituksen antamisen yhteydessä. Tilinpäätöstiedot liitetään sähköiseen veroilmoitukseen yhtenä liitetiedostona. Välitettävät liitteet tunnistetaan niiden nimien perusteella. Yhtiökokouksen päätösten sisältöä koskevat tiedot voi antaa yhtiökokouksen pöytäkirjanotteella (tai skannaamalla lomakkeen 63 osaksi tilinpäätöstietoja). Lomake 63 ei ole täytettävissä sähköisissä palveluissa.

Tietojen ilmoittaminen paperilla - lomake 63

Tilinpäätöstiedot ilmoitetaan paperilla liittämällä veroilmoituksen mukaan täytetty lomake 63, johon tilinpäätöstiedot nidotaan. Nippu laitetaan veroilmoituksen väliin. Yhtiökokouksen päätösten sisältöä koskevat tiedot voi antaa lomakkeella 63 tai antamalla yhtiökokouksen pöytäkirjanotteen.

Verohallinto tunnistaa PRH:lle välitettävät tilinpäätösasiakirjat lomakkeen 63 perusteella, joten sen käyttäminen on erittäin tärkeää. Tarkempaa tietoa tilinpäätöstietojen välityksestä on veroilmoituksen 6B täyttöoppaassa.

Tarkkuutta tilinpäätöstietojen koostamiseen

Jos tilinpäätöstietokokonaisuuteen (liitetiedosto tai lomakkeeseen 63 nidotut asiakirjat) on liitetty muita kuin edellä lueteltuja asiakirjoja, myös ne välitetään julkaistavaksi (esim. yhtiökokouksen pöytäkirja).

Entä jos veroilmoitusta on täydennettävä?

Tilintarkastuskertomus ja tieto tilinpäätöksen vahvistamisesta sekä voitonjaosta ei välttämättä ole käytettävissä silloin, kun veroilmoitus on annettava. Tällöin veroilmoitusta tulee täydentää jälkikäteen. 

Tilintarkastuskertomus on toimitettava Verohallinnolle viimeistään kuukauden kuluessa sen valmistumisesta. Voiton tai tappion käsittelyä ja voitonjakoa koskevat tiedot on toimitettava kuukauden kuluessa yhtiökokouksesta. 

Jos veroilmoitus on annettu sähköisesti, lähetetään tiedot liitetiedostona. 

Jos veroilmoitus on annettu paperilla, tiedot annetaan lomakkeella 63 ja sen liitteenä. Lomake 63 ja asiakirjat nidotaan yhdeksi nipuksi ja lähetetään osoitteeseen Verohallinto, Yhteisölomakkeiden optinen lukupalvelu, PL 200, 00052 VERO. 

Entä jos on yhteisön on annettava korvaava ilmoitus?

Jos yhteisö joutuu korvaamaan minkä tahansa ilmoitetuista tiedoista, on koko tilinpäätöspaketti kokonaisuudessaan toimitettava uudestaan Verohallinnolle. Jos veroilmoitus on annettu sähköisesti, lähetetään tiedot liitetiedostona. Jos veroilmoitus on annettu paperilla, tiedot annetaan lomakkeella 63 ja sen liitteenä.





Sanasto

Sanastosta löydät keskeisimmät verotuksen termit.

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z   Å   Ä   Ö

Sivu on viimeksi päivitetty 26.8.2010